جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

مواد غذایی بهترین راه تامین ویتامین مورد نیاز در دوران سالمندی

مواد غذایی بهترین راه تامین ویتامین مورد نیاز در دوران سالمندی

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: بهترین روش برای دریافت ویتامین‌ها، املاح معدنی و سایر مواد مغذی که بدن به آنها نیاز دارد خرید مکمل‌ها از داروخانه نیست بلکه بهترین راه، دریافت مواد مغذی از طریق مواد غذایی است.

دکتر فاطمه میرزایی با بیان این مطلب افزود: یک برنامه غذایی خوب و متعادل شامل انواع میوه جات، سبزیجات، لبنیات کم چرب، آب فراوان، روغن‌های سالم، پروتئین‌های خوب و غلات سبوس‌دار باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه هنوز هم بسیاری از افراد مسن دارای رژیم غذایی سالمی‌ نیستند، اضافه کرد: عمده‌ترین دلایل نداشتن یک رژیم غذایی در سالمندان سالم شامل کاهش اشتها، مشکل در جویدن، بودجه محدود یا مشکل در پیدا کردن غذاهای سالم است که این مشکلات باید به دست مشاوره با متخصصان برطرف شود.

میرزایی تصریح کرد: استفاده از مکمل‌ها به عنوان بخشی از برنامه رژیم غذایی می‌تواند اختیاری باشد ولی موضوعی که پزشک‌ها بر آن تاکید دارند این است که مکمل‌ها جبران کننده کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی نیست و دریافت برخی مکمل‌ها نیز می‌تواند تبعاتی به همراه داشته باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: دریافت ویتامین A برای چشم‌ها، پوست و سیستم ایمنی ضروری است اما دریافت بیش از حد آن باعث تهوع، سردرد، سرگیجه و سایر علائم خواهد شد. بعد از مشاوره با پزشک، اگر شما تصمیم به مصرف مولتی ویتامین گرفتید، از مکملی استفاده کنید که کامل بوده و صددرصد ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

وی اظهار کرد: برخی از افراد فکر می‌کنند با استفاده همزمان از چند مکمل می‌توانند کمبودهای غذایی بدنشان را جران کنند اما این باوری غلط است باوری که می‌تواند عوارض زیادی را به بدن افراد وارد کند، مصرف چندین مکمل مانند مصرف داروها می‌تواند عوارضی در بدن ایجاد کنند که جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :