جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس
جلسه قدردانی از الهام چرخنده برگزار شد؛

هوش مصنوعی بهتر می‌تواند سرطان تخمدان را پیش‌بینی کند

هوش مصنوعی بهتر می‌تواند سرطان تخمدان را پیش‌بینی کند

بنابه گفته محققان امپریال کالج لندن در بریتانیا، هوش مصنوعی چهار برابر بهتر از سی‌تی اسکن‌ها می‌توانند خطر مرگ ناشی از سرطان تخمدان را پیش‌بینی کنند.

به گزارش طبنادنا از دیلی‌میل، محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند که مدلی از هوش مصنوعی می‌تواند ساختار تومور و وضعیت ژنتیکی فرد مبتلا به سرطان تخمدان و وضعیت بیماری او را بهتر از روش‌های فعلی، پیش‌بینی کند.

این فناوری حتی می‌تواند با تحلیل واکنش بیمار به شیمی‌درمانی یا جراحی، به پزشکان در انتخاب بهترین روش درمان برای هر بیمار کمک کند.

محققان امپریال کالج لندن می‌گویند، علی‌رغم پیشرفت‌هایی که برای درمان سرطان صورت گرفته، نرخ بقای افراد مبتلا به سرطان تخمدان، کم است و باید روش‌های جدید تشخیص زود هنگام و درمان صحیح این بیماری کشف شود.

این فناوری می‌تواند جزئیات کامل و اطلاعات درستی از وضعیت بیمارانی که واکنش‌های مختلفی به درمان‌ها نشان می‌دهند، در اختیار پزشکان معالج بگذارد.

بنا بر آمارها، در بریتانیا و آمریکا، هر سال به ترتیب ۷ هزار و ۳۰۰ و ۲۲ هزار و ۵۳۰ زن به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند. ۹۰ درصد این مبتلایان پس از تشخیص زودهنگام، فقط پنج سال یا کمی بیشتر زنده می‌مانند. علایم اولیه این بیماری بسیار گیج‌کننده است. از این علایم می‌توان به نفخ، از دست دادن اشتها و دردهای شکمی اشاره کرد که معمولا آنها به عنوان علایم ابتلا به سرطان در نظر گرفته نمی‌شوند.

محققان برای بررسی عملکرد این هوش مصنوعی در مدیریت سرطان تخمدان، اطلاعات گرفته شده با سی‌تی‌ اسکن و نمونه بافت سرطانی را در نوعی نرم‌افزار ریاضی به نام TEXLab وارد کردند. این اطلاعات از ۳۵۴ بیمار، بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵، گرفته شده بود.

در حال حاضر، سرطان تخمدان با استفاده از آزمایش خون که در آن به دنبال ماده‌ای به نام CA125 هستند، تشخیص داده می‌شود. پس از تشخیص هم با استفاده از سی‌تی اسکن، جزئیات تومور بررسی می‌شود. این روند به پزشک کمک می‌کند پیشرفت بیماری را متوجه شده و نوع درمان بیمار را تعیین کند.

اما متاسفانه سی‌تی اسکن نمی‌تواند اطلاعات مربوط به تومور را به طور کامل و صحیح در اختیار پزشک قرار دهد. اما هوش مصنوعی (نرم‌افزار TEXLab)، می‌تواند ساختار تومور، شکل، اندازه و DNA را به خوبی بررسی کند. این چهار ویژگی در اتخاذ روش درمان و بالا بردن نرخ بقای بیمار، بسیار ضروری است.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند با این نرم‌افزار بتوانند بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را بهتر از گذشته درمان کنند. همچنین آنها در تلاشند با استفاده از نرم‌افزار TEXLab، نتایج جراحی و دارودرمانی را پیش از اقدام، پیش‌بینی کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :