جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

سبقت «مرگ» در مردان بیش از زنان است

سبقت «مرگ» در مردان بیش از زنان است

طبق آخرین آمار از وضعیت تولد و مرگ و میر در کشور، ولادت‌های ثبت شده امسال یک میلیون و ۴۶ هزار و ۹۹ واقعه بوده و آمار فوتی‌ها ۲۷۶ هزار و ۷۸۷ نفر گزارش شده است.

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، بر اساس نرخ عمومی‌ ثبت شده از رخداد ولادت در ۳۰ سال اخیر نشان می‌دهد که در سال ۶۵ نرخ ولادت در کل کشور ۴۶.۵ درصد بوده و در سال ۸۵ به شدت افت کرده و به ۱۸.۲ رسیده است پس از آن در سال ۹۵ به ۱۹.۵ درصد رشد رسیده است.

در میان نرخ عمومی‌ تولد که به تفکیک استانی موجود است، استان سیستان و بلوچستان در سال ۶۵ بالاترین نرخ تولد را با ۷۹.۷ درصد داشته و آخرین نرخ آن که به سال ۹۵ برمی‌گردد ۳۵.۴ را نشان می‌دهد که باز هم بیشترین استان از نظر میزان ولادت است.

اما در طرف مقابل استان گیلان در سال ۶۵ بالاترین نرخ تولد خود را طی ۳۰ سال اخیر داشته که ۳۸ درصد بوده اما با همین میزان، کمترین نرخ تولد را در استان‌های کشور داشته است و در آخرین رخداد ثبت شده در سال ۹۵، ۱۱.۹ درصد رشد را داشته که باز هم کمترین میزان تولد را به خود اختصاص داده است.

مطابق قانون ثبت احوال کشور مهلت اعلام ‌کنندگان و خانواده‌ها برای اعلام ولادت به ادارات ثبت احوال، ۱۵ روز پس از رخداد ولادت است و این مهلت برای وفات ۱۰ روز است.

در اجرای طرح پوشش ثبت کامل به هنگام رویدادهای حیاتی برای ارزیابی وضعیت ثبت ولادت و وفات در نظام ثبت‌احوال کشور، نسبت رویدادهای ثبت شده در مهلت قانونی به رویدادهای ثبت شده تا یک سال پس از رخداد محاسبه می‌شود.

استان ایلام در همین ۹ ماهه امسال کمترین میزان مرگ و میر را با نرخ هزار و ۸۳۶ مورد داشته اما تهران با میزان ۴۲ هزار و ۲۷۸ مورد بیشترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. در مورد تعداد ولادت‌های ثبت شده به تفکیک استانی هم می‌توان گفت که در ۹ ماهه اول امسال میزان کل ولادت‌ها در کشور یک میلیون و ۴۶ هزار و ۹۹ مورد بوده است که این میزان نیز در مقایسه با سال‌های ۹۲ تا ۹۶ کمی‌کاهش را نشان می‌دهد.

در این میان استان تهران با ۱۳۷ هزار و ۷۰۷ مورد بیشترین آمار تولد و استان سمنان با ۷ هزار و ۱۴۹ تولد در سال جاری کمترین میزان تولد را داشته است. یکی از شاخص‌های مربوط به ولادت و مرگ و میر شاخص مرکزی است که بیانگر سن والدین در زمان ولادت فرزند و میانگین سن فوت است.

به این ترتیب در سال ۹۷ میانگین سن در زمان تولد فرزند برای پدران ۳۳.۱ و برای مادران ۲۸.۹ سال بوده است. در همین زمینه استان سیستان و بلوچستان دارای کمترین میانگین سن در مادران است به طوری که ۲۵.۴ سال را نشان می‌دهد اما در بین پدران کم سن و سال استان گلستان با ۳۱.۵ سال رتبه اول را دارد.

ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور می‌گوید: نسبت جنسیت‌ در ثبت ولادت به ازا‌ی هر ۱۰۰ دختر ۱۰۶.۱ پسر است که این نسبت در قالب کشورهای دنیا‌ تقریباً یکسان بوده و نسبت ولادت ثبت شده در شهرها ۷۷ درصد و در روستاها ۲۳ درصد است. میزان عمومی‌ولادت در کشور ۱۸.۸ به از‌ای هر هزار نفر است و بحث فرزند‌آوری به مسائلی از قبیل تعداد ازدواج مؤثر و افراد در سن ازدواج بستگی دارد.

وی می‌گوید: پنج استان دارای بالاترین میزان ولادت در کشور هستند؛  این ۵ استان به ترتیب سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، هر‌مزگان و خراسان جنوبی است. همچنین پنج استان دارای کمترین‌ میزان ولادت در کشور هستند که به ترتیب‌ گیلان، مازندران، استان مرکزی، البرز‌ و سمنان‌ هستند. ولادت‌های ثبت شده امسال یک میلیون و ۴۶ هزار و ۹۹ واقعه بوده،‌ آمار فوتی ۲۷۶ هزار و ۷۸۷ نفر گزارش شده است.

طبق آخرین آمار لحظه‌ای سازمان ثبت احوال کشور پسران با نرخ ۷۵۵هزار و ۶۳۰ تولد و دختران با نرخ ۷۲۰ هزارو ۲۱۱ تولد ثبت شده که حاکی از تولد بیشتر پسران در کشور است. اگر بخواهیم به نرخ مرگ و میر ثبت شده به تفکیک استانها نگاهی کنیم در ۹ ماهه اول سال ۹۷ میزان مرگ و میر کل کشور ۲۷۶ هزار و ۷۸۷ مورد بوده که این میزان در سال‌های اخیر رقم‌های بالاتری را نشان می‌داده و بنابراین نشانگر کاهش آمار مرگ و میر در کشور است.

در مورد میانگین سن فوت نیز در کشور مردان اغلب در سن ۶۳.۳ سالگی و زنان در سن ۶۸.۳ سالگی فوت کرده‌اند. طبق آخرین آمار لحظه‌ای سازمان ثبت احوال کشور ۱۹۰هزار و ۲۷۸ مورد از فوتی‌ها به مردان و ۱۶۸هزار و ۷۳۸ مورد از فوتی‌ها به زنان اختصاص دارد که نشان می‌دهد مردان بیش از زنان می‌میرند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :